Motocykliści czy kierowcy różnorodnego rodzaju samochodów całkowicie wiedzą, że aby móc upajać się swoim pojazdem w czasie sezonu (czy to letniego, czy też zimowego), należy go przyzwoicie przygotować. Wiele osób jednak nie użytkuje identycznej zasady w stosunku do rowerów, a to znaczny błąd. Rower, podobnie jak inne środki lokomocji, potrzebuje uwagi swojego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w trakcie przeróżnych przejażdżek oraz rowerowych wypraw.

ogumienie do rowerów duro

Wprawdzie rower to nie samochód ani motor, w następstwie tego lista prac, jakie powinniśmy wykonać w trakcie przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć i skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co musimy zadbać przed zaczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto uczynić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeśli łańcuch jest popsuty, zanadto luźny bądź nadmiernie naciągnięty – należy go słusznie naciągnąć. W dodatku należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – prócz tradycyjnego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów znajdziemy na oponie), należy uczynić, czy opony w rowerze nie żądają wymiany. W przypadku pęknięć bądź też nadmiernego zużycia bieżnika – opony trzeba wymienić. Nie pragniemy przecież, by podczas dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma obfity wpływ na bezpieczeństwo jazdy, w następstwie tego należy uczynić poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed główną przejażdżką należałoby uczynić luz nadrzędnych śrub konstrukcji roweru, a kiedy wynajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Na dodatek należałoby sprawić szczegóły oświetlenia – pragniemy przecież być widoczni na drodze.

To fundamentalna lista czynności, jakie wypada wykonać przed pierwszą przejażdżką. Po zimie należałoby też rower dogłębnie umyć i pokryć zabezpieczającymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie poprawniej chroniony w czasie całego sezonu.

Related Post